Đumbir energizuje i stimuliše

Izvor: lovesensa.rs link

Već hiljadama godina đumbir se na Istoku upotrebljava kao lek. Pokreće životnu energiju, blagotvorno utiče na varenje, stimuliše imuni sistem… Probajte ga u kreativnim receptima koje smo pripremili za vas!

Smeđ, korenast i grbav, đumbir se na prvi pogled čini kao prilično neugledna biljka. No, taj azijski rizom svrstava se među najsvestranije i najlekovitije namirnice na svetu. Dolazi iz jugoistočne Azije, gde je hiljadama godina bio na ceni zbog svojih hranljivih i lekovitih svojstava. Nakon što su ga drevni Rimljani uvezli iz Kine u Evropu, pre gotovo dve hiljade godina, postao je popularan u mediteranskim zemljama, a nakon Srednjeg veka njegova upotreba proširila se i na druge evropske zemlje.

Aromatičan i ljutkast, đumbir se jednako dobro uklapa i u slane i u slatke recepte. Već mala količina đumbira dovoljna je da se od njega napravi lekoviti čaj, a od njega se pripremaju i isceljujući oblozi za telo koji pospešuju eliminaciju nakupljene sluzi u organizmu, te tako pomažu u borbi protiv alergija i drugih problema disajnog sistema.

Osim toga, đumbir je izvrstan i u lečenju probavnih tegoba: istraživanja su pokazala da opušta i smiruje probavni trakt, smanjuje nadutost, te pomaže kod mučnina i povraćanja u trudnoći. Uspešno uklanja simptome morske bolesti i mučninu uzrokovanu kretanjem. Deluje i protivupalno, pa je veoma koristan za ljude obolele od reumatoidnog artritisa i osteoartritisa. Ako sve to nije dovoljno, novija istraživanja pokazuju da glavni aktivni sastojak đumbira možda može da spreči rast ćelija raka debelog creva, kao i da uništi ćelije raka jajnika.

Budući da podstiče kretanje ustajale energije, greje organizam i pospešuje znojenje, đumbir vam u proleće može pomoći u jačanju imunog sistema, uklanjanju prolećnog umora i detoksikaciji organizma. Kako biste iskoristiti njegova lekovita svojstva, jednostavno ga uklopite u svakodnevni jelovnik.

Recepti sa đumbirom

Supa za bolji osećajChutney od paradajza s đumbiromĐumbirov keksHleb od đumbira

(za 4 osobe)
Sastojci:

1 l vode
4 sušene shitake pečurke
traka kombu alge
200 g mlade šargarepe
100 g kelerabe
2 mlada luka
3 kašike svežeg đumbira, sitno naseckanog
3 kašike maslinovog ulja
2 kašike tamari sosa

Stavite u kipuću vodu kombu alge i shitake pečurke, kuvajte 10 minuta pa izvadite iz vode. Pečurkama odstranite peteljku, a klobuke nasecite na rezance. Pečurke i kelerabu nasecite na kockice. Na maslinovom ulju propržite đumbir, dodajte šargarepicu, kelerabu i pečurke. Prelijte toplim bujonom od pečuraka. Supu kuvajte 15 minuta, a zatim dodajte tamari sos. Prokuvajte još dva minuta. Ukrasite naseckanim mladim lukom.

(za 4 osobe)
Sastojci:

konzerva narezanih pelata
3 kašike svežeg đumbira, sitno naseckanog
3 kašike maslinovog ulja
2 kašike smeđeg šećera
2 prstohvata soli
biber po želji

Na toplo maslinovo ulje stavite pelate, dodajte so i kuvajte dvadesetak minuta. Dodajte smeđi šećer i nastavite da kuvate bez poklopca. Kada tečnost ispari i sos postane gust, dodajte naseckani đumbir. Neka prokuva 1–2 minuta. Po želji možete da dodate crni biber.

(za 4 osobe)
Sastojci:

180 g margarina
180 g polubelog brašna
80 g kukuruznog brašna
70 g demerara šećera
2,5 kašičice đumbira u prahu
1/3 kašičice vanile u prahu
2 prstohvata soli

Margarin sobne temperature penasto izmiksajte. Pomešajte polubelo brašno, kukuruzno brašno, šećer, đumbir, vanilu i so. Dodajte izmiksani margarin i mesite rukama dok ne dobijete kompaktno testo. Od testa oblikujte duguljasti valjak, prečnika 5 cm. Omotajte ga plastičnom folijom i ostavite u frižideru 2 sata. Rernu zagrejte na 190 ºC. Izvadite testo iz frižidera i narežite na pločice debljine 5 mm. Pločice poređajte na lim za pečenje obložen papirom. Pecite 10 minuta. Keksiće izvadite iz rerne i ostavite da se dobro ohlade. To su pravi čajni keksići, tzv. hrskavci!

(za 4 osobe)
Sastojci:

150 g integralnog pšeničnog brašna
100 g crnog brašna
50 g ovsenog brašna
100 g rapadura šećera
3 kašike pirinčanog slada
prstohvat soli
1,5 kesica praška za pecivo bez aluminijuma
2,5 dl sojinog mleka
60 g margarina
1,5 kašičice đumbira u prahu
1/4 kašičice mešavine začina za medenjake
50 g kandiranog đumbira

Pomešajte u jednoj posudi suve sastojke: integralno brašno, crno brašno, ovseno brašno, šećer, prašak za pecivo, đumbir i začin za medenjake, te dodajte so. U drugoj posudi izmešajte tečne sastojke: sojino mleko i rižin slad. Iseckajte kandirani đumbir na kockice i dodajte tečnim sastojcima. Mekani margarin penasto izmiksajte. Pomešajte suve i tečne sastojke. U dobijenu smesu lagano umešajte margarin. U namašćen i pobrašnjen kalup za hleb izlijte smesu za đumbirov hleb. Pecite u rerni zagrejanoj na 180 °C 45–50 minuta.